The regional networking groups were created using the Governor's Economic Development regions. The groups/maps were restructured (from the old MNAFEE maps) in order to be consistent with other maps. This page is organized into three set of tabs: One for coordinators, one for educators, and one for information sharing. Each school district is listed in the regions below.
Regional Groups - EARLY CHILDHOOD ADMINISTRATORS
- Introduction
- Region 1
- Region 2
- Region 3
- Region 4
- Region 5
- Region 6E
- Region 6W
- Region 7E
- Region 7W
- Region 8
- Region 9
- Region 10
- Region 11
Introduction
According to a MDE survey of early childhood coordinators, the best resource for information, guidance, and support is other coordinators. One of the goals of networking groups is to connect coordinators and build regional and statewide capacity. Another goal of networking groups is to increase communication and collaboration not only among district programs, but also between the state and districts.
The concept driving our capacity-building and improvement efforts is Leadership from the Middle (LftM). LftM can be briefly defined as: a deliberate strategy that increases the capacity and internal coherence of the middle as it becomes a more effective partner upward to the state and downward to its schools and communities, in pursuit of greater system performance. The goal of LftM is to develop greater overall system coherence by strengthening the focus of the middle in relation to system goals and local needs. Thus, it is not a standalone, but rather a connected strategy. This approach is powerful because it mobilizes the middle (districts and/or networks of schools), thus developing widespread capacity, while at the same time the middle works with its schools more effectively and becomes a better and more influential partner upward to the center. Click Here to continue reading.
Region 1
North Group
Leader: Lisa Hinrichs: gro.relworpym|shcirnih.asil#gro.relworpym|shcirnih.asil
BADGER PUBLIC - Gretchen Lee: su.nm.21k.regdab|eelg#su.nm.21k.regdab|eelg
GOODRIDGE - Amy Reznicek: gro.165dsiegdirdoog|kecinzer.yma#gro.165dsiegdirdoog|kecinzer.yma
GREENBUSH-MIDDLE RIVER - Lynn Balstad: su.nm.21k.hsubneerg|datslabl#su.nm.21k.hsubneerg|datslabl
GRYGLA PUBLIC - Megan Larson: su.nm.21k.algyrg|nosralm#su.nm.21k.algyrg|nosralm
KITTSON CENTRAL - Dana Lofstrom: su.nm.21k.nosttik|mortsfold#su.nm.21k.nosttik|mortsfold
LANCASTER - Jaime Peterson: su.nm.21k.retsacnal|nosretepj#su.nm.21k.retsacnal|nosretepj
MARSHALL COUNTY CENTRAL - Amie Buck: gro.ezeerfccm|kcuba#gro.ezeerfccm|kcuba
ROSEAU - Maranda Peterson: gro.loohcsuaesor|nosretep_adnaram#gro.loohcsuaesor|nosretep_adnaram
STEPHEN-ARGYLE CENTRAL - Kelsey Anderson: su.nm.21k.cas|nosredna.yeslek#su.nm.21k.cas|nosredna.yeslek
THIEF RIVER FALLS - Lisa Hinrichs: gro.relworpym|shcirnih.asil#gro.relworpym|shcirnih.asil
TRI-COUNTY - Lori Zick: su.nm.21k.ytnuocirt|rolciz#su.nm.21k.ytnuocirt|rolciz
WARREN-ALVARADO-OSLO - Laura Efta: su.nm.21k.oaw|atfel#su.nm.21k.oaw|atfel
WARROAD - Brita Comstock: su.nm.21k.daorraw|kcotsmoc_atirb#su.nm.21k.daorraw|kcotsmoc_atirb
South Group
Leader: Lisa Hinrichs: gro.relworpym|shcirnih.asil#gro.relworpym|shcirnih.asil
ADA-BORUP-WEST - Bree Triplett: su.nm.21k.ada|teerb#su.nm.21k.ada|teerb
CLIMAX-SHELLY - Bailey Grimes - gro.295dsi|semirgb#gro.295dsi|semirgb
CROOKSTON - Denice Oliver: gro.395dsi|reviloecined#gro.395dsi|reviloecined
EAST GRAND FORKS - Dyann Stordahl: su.nm.21k.fge|lhadrotsd#su.nm.21k.fge|lhadrotsd
FERTILE-BELTRAMI - Bonnie Meine: gro.995dsi|eniemb#gro.995dsi|eniemb
FISHER - Danielle Andrist: su.nm.21k.rehsif|dtsirdna#su.nm.21k.rehsif|dtsirdna
FOSSTON - Linette Schwartz: gro.106dsi|ztrawhcsl#gro.106dsi|ztrawhcsl
NORMAN COUNTY EAST - Lindsey Sather: su.nm.21k.ecn|syesdnil#su.nm.21k.ecn|syesdnil
RED LAKE COUNTY CENTRAL - Jenna Bergeson: su.nm.21k.cclr|nosegrebj#su.nm.21k.cclr|nosegrebj
RED LAKE FALLS - Hannah Kent: gro.udeflr|tnekh#gro.udeflr|tnekh
WIN-E-MAC - Heather Earls: gro.sloohcsmew|slraeh#gro.sloohcsmew|slraeh
Region 2
North Group
Leader: Janelle Slough: ten.13dsi|hguolS_ellenaJ#ten.13dsi|hguolS_ellenaJ
BEMIDJI - Janelle Slough: ten.13dsi|hguolS_ellenaJ#ten.13dsi|hguolS_ellenaJ
BLACKDUCK - Sue Frank: su.nm.21k.kcudkcalb|knarfs#su.nm.21k.kcudkcalb|knarfs
KELLIHER - Rachel Neft: su.nm.21k.rehillek|tfenr#su.nm.21k.rehillek|tfenr
LAKE OF THE WOODS - Jeni Krause: gro.loohcssdoowehtfoekal|k_inej#gro.loohcssdoowehtfoekal|k_inej
RED LAKE - Amanda Norman: su.nm.21k.ekalder|namrona#su.nm.21k.ekalder|namrona
South Group
Leader:
BAGLEY - Chris Hagen: su.nm.21k.yelgab|negahc#su.nm.21k.yelgab|negahc
CLEARBROOK-GONVICK - Stacie Petterson: su.nm.21k.kcivnog-koorbraelc|nosretteps#su.nm.21k.kcivnog-koorbraelc|nosretteps
LAPORTE - Caitlin Hadrava: su.nm.21k.etropal|avardah.niltiac#su.nm.21k.etropal|avardah.niltiac
MAHNOMEN - Aimee Pederson: su.nm.21k.nemonham|nosredepa#su.nm.21k.nemonham|nosredepa
NEVIS - Abbie Henry: su.nm.21k.siven|yrneha#su.nm.21k.siven|yrneha
PARK RAPIDS - Ronda DeWulf: su.nm.21k.sdiparkrap|fluwedr#su.nm.21k.sdiparkrap|fluwedr
WAUBUN - Suzy Olson: su.nm.21k.nubuaw|oyzus#su.nm.21k.nubuaw|oyzus
Region 3
East Group
Leaders: Jen Jaros
CHISHOLM - Dawn Koski: su.nm.21k.mlohsihc|iksokd#su.nm.21k.mlohsihc|iksokd
COOK COUNTY - Krista Olson: gro.661dsi|noslork#gro.661dsi|noslork
DULUTH - Jennifer Jaros: gro.907dsi|soraj.refinnej#gro.907dsi|soraj.refinnej
ELY - Mary Mattson: su.nm.21k.yle|nosttamm#su.nm.21k.yle|nosttamm
FLOODWOOD - Debra Dillard: gro.896dsi|drallidd#gro.896dsi|drallidd
HERMANTOWN - Kristal Berg: gro.007dsi|grebk#gro.007dsi|grebk
HIBBING - Tayler Finco: gro.107dsi|ocnif.relyat#gro.107dsi|ocnif.relyat
LAKE SUPERIOR - Kim Lenski: gro.183dsi|iksnelk#gro.183dsi|iksnelk
MESABI EAST - Heather Seppala: gro.1172dsi|alappesh#gro.1172dsi|alappesh
MOUNTAIN IRON-BUHL - Dawn Koski: gro.217dsi|iksokd#gro.217dsi|iksokd
NETT LAKE - Peter Hardy: gro.707dsi|ydrahp#gro.707dsi|ydrahp and Ashley Pullar: vog.nsn-etrofsiob|rallup.yelhsa#vog.nsn-etrofsiob|rallup.yelhsa
PROCTOR - Sarah Klyve: su.nm.21k.rotcorp|evylks#su.nm.21k.rotcorp|evylks
ROCK RIDGE - Shannon Kush-Jeffery: gro.sprr|hsuk.nonahs#gro.sprr|hsuk.nonahs
ST. LOUIS COUNTY - DaNeil Sirjord: su.nm.21k.2412dsi|drojrisd#su.nm.21k.2412dsi|drojrisd
South Group
Leader: Julie Duesler: gro.79dsi|relseud.ennailuj#gro.79dsi|relseud.ennailuj and Brandon Otway: gro.200dsi|yawtob#gro.200dsi|yawtob
AITKIN - Lara Parkin: gro.1dsi|nikrapl#gro.1dsi|nikrapl
BARNUM - Christy Cloutier: gro.19dsi|reituolcc#gro.19dsi|reituolcc
CARLTON - Megan McClain: su.nm.21k.notlrac|nialcmm#su.nm.21k.notlrac|nialcmm
CLOQUET - Shannon Krikava: gro.49dsi|avakirks#gro.49dsi|avakirks
CROMWELL-WRIGHT - Penny Mayer: gro.59dsi|reyamp#gro.59dsi|reyamp
ESKO - Melanie Pliml: su.nm.21k.okse|lmilpm#su.nm.21k.okse|lmilpm
HILL CITY - Brandon Otway: gro.200dsi|yawtob#gro.200dsi|yawtob
MCGREGOR - Lindsey Becker: gro.4dsi|rekcebl#gro.4dsi|rekcebl
MOOSE LAKE - Julianne Duesler: gro.79dsi|relseud.ennailuj#gro.79dsi|relseud.ennailuj
WRENSHALL - Ashley Laveau: gro.001dsi|uaevala#gro.001dsi|uaevala
West Group
Leader: Darla Rahne: gro.0706dsi|enhard#gro.0706dsi|enhard
DEER RIVER - Kim Tillman: gro.713dsi|namllitk#gro.713dsi|namllitk
GRAND RAPIDS - Darla Rahne: gro.0706dsi|enhard#gro.0706dsi|enhard
GREENWAY - Kim Tillman: gro.713dsi|namllitk#gro.713dsi|namllitk
INTERNATIONAL FALLS - Bethanne Slatinski: gro.163dsi|iksnitalsb#gro.163dsi|iksnitalsb
LITTLEFORK-BIG FALLS - Jamie Wendt: su.nm.21k.263dsi|j_tdnew#su.nm.21k.263dsi|j_tdnew
NASHWAUK-KEEWATIN - Darla Rahne: gro.0706dsi|enhard#gro.0706dsi|enhard
SOUTH KOOCHICHING - Pam VanDamme: su.nm.21k.sudni|emmadnavp#su.nm.21k.sudni|emmadnavp
Region 4
North Group
Leader: Beth Achter: gro.cscl|rethcab#gro.cscl|rethcab
BARNESVILLE - Laura Lempe: su.nm.21k.ellivsenrab|epmelal#su.nm.21k.ellivsenrab|epmelal
BATTLE LAKE - Jenny Mansker: gro.245dsi|reksnamj#gro.245dsi|reksnamj
BRECKENRIDGE - Molly Olson: gro.648dsi|mnoslo#gro.648dsi|mnoslo
DETROIT LAKES - Fran Rethwisch: su.nm.21k.sekalted|hcsiwhterf#su.nm.21k.sekalted|hcsiwhterf
DILWORTH-GLYNDON-FELTON - Kristen Kadrie: su.nm.21k.fgd|eirdakk#su.nm.21k.fgd|eirdakk
FERGUS FALLS - Melissa Amundson: gro.srettosugref|nosdnumam#gro.srettosugref|nosdnumam
FRAZEE-VERGAS - Lisa Wick: su.nm.21k.def|kciwl#su.nm.21k.def|kciwl
HAWLEY - Chris Ellingson: su.nm.21k.yelwah|nosgnillec#su.nm.21k.yelwah|nosgnillec
HENNING - Julie Frost: su.nm.21k.gninneh|tsorfj#su.nm.21k.gninneh|tsorfj
LAKE PARK AUDUBON - Anne Braseth: su.nm.21k.apl|htesarba#su.nm.21k.apl|htesarba
MOORHEAD - Joelle Hofer: gro.sloohcsdaehroom|refohj#gro.sloohcsdaehroom|refohj
NEW YORK MILLS - Kendra Geiser: su.nm.21k.sllimyn|resiegk#su.nm.21k.sllimyn|resiegk
PARKERS PRAIRIE - Heidi Plasek: su.nm.21k.pp|kesalph#su.nm.21k.pp|kesalph
PELICAN RAPIDS - Terra Fitzsimmons: su.nm.21k.sdiparnacilep|misztift#su.nm.21k.sdiparnacilep|misztift
PERHAM-DENT - Amy Kimballl: su.nm.21k.mahrep|llabmika#su.nm.21k.mahrep|llabmika
PINE POINT - Kay Sunram: vog.nsn-htraeetihw|marnuS.yaK#vog.nsn-htraeetihw|marnuS.yaK
ROTHSAY - Lindsay Green: su.nm.21k.yashtor|neergl#su.nm.21k.yashtor|neergl
ULEN-HITTERDAL - Tonya Matson: su.nm.21k.ladrettihnelu|nostamt#su.nm.21k.ladrettihnelu|nostamt
UNDERWOOD - Jean Kugler: su.nm.21k.doowrednu|relgukj#su.nm.21k.doowrednu|relgukj
South Group
Leader:
ALEXANDRIA - April Larson: gro.sloohcsxela|nosralea#gro.sloohcsxela|nosralea
ASHBY - Stacie Rylander: gro.spybhsa|rednalyrs#gro.spybhsa|rednalyrs
BRANDON-EVANSVILLE - Linda Saari: su.nm.21k.e-b|iraasl#su.nm.21k.e-b|iraasl
BROWNS VALLEY - Barb Goodhart: su.nm.21k.yellavsnworb|trahdoogb#su.nm.21k.yellavsnworb|trahdoogb
CAMPBELL-TINTAH - Jessica Steffens: su.nm.21k.llebpmac|jsneffets#su.nm.21k.llebpmac|jsneffets
CHOKIO-ALBERTA - Kim Marty: su.nm.21k.atreblaoikohc|ytramk#su.nm.21k.atreblaoikohc|ytramk
HANCOCK - Ashley Christianson: su.nm.21k.kcocnah|nosnaitsirhc.yelhsa#su.nm.21k.kcocnah|nosnaitsirhc.yelhsa
HERMAN-NORCROSS - Shayna Yost: moc.loohcsn-h|tsoys#moc.loohcsn-h|tsoys
MINNEWASKA - Sue Currens: gro.9412dsi|snerrucs#gro.9412dsi|snerrucs
MORRIS - Diane Strobel: su.nm.21k.sirrom|lebortsd#su.nm.21k.sirrom|lebortsd
OSAKIS - Danielle Kreemer: su.nm.21k.sikaso|remeerkd#su.nm.21k.sikaso|remeerkd
WEST CENTRAL AREA - Natalie Prasch: gro.2432dsi|hcsarpn#gro.2432dsi|hcsarpn
WHEATON AREA - Carly Schultz: su.nm.21k.notaehw|ztluhcsc#su.nm.21k.notaehw|ztluhcsc
Region 5
North Group
Leader: Brandon Otway and Beka Swisher
BRAINERD - Brandi Wynn: gro.181dsi|nnyW.idnarB#gro.181dsi|nnyW.idnarB
CASS LAKE-BENA - Cindy Rogers: ten.511dsi|sregorc#ten.511dsi|sregorc
CROSBY-IRONTON - Jennifer Kannel: su.nm.21k.ic|lennakj#su.nm.21k.ic|lennakj
MENAHGA - Jamie Etzler: su.nm.21k.aghanem|relztej#su.nm.21k.aghanem|relztej
NORTHLAND COMMUNITY - Brandon Otway: gro.811dsi|yawtob#gro.811dsi|yawtob
PEQUOT LAKES - Shannon Wheeler: gro.681dsi|releehws#gro.681dsi|releehws
PILLAGER - Lisa Wick: su.nm.21k.def|kciwl#su.nm.21k.def|kciwl
PINE RIVER-BACKUS - Molly Hoffarth: gro.sloohcsbrp|htraffohm#gro.sloohcsbrp|htraffohm
SEBEKA - Annette Lillquist: su.nm.21k.akebes.g|tsiuqllila#su.nm.21k.akebes.g|tsiuqllila and Heidi Huotari: su.nm.21k.akebes.g|iratouhh#su.nm.21k.akebes.g|iratouhh
VERNDALE - Becky Ludovissie: su.nm.21k.eladnrev.spv|eissivodulb#su.nm.21k.eladnrev.spv|eissivodulb
WADENA-DEER CREEK - Patricia Isaacson: su.nm.21k.5512cdw|noscaasip#su.nm.21k.5512cdw|noscaasip
WALKER-HACKENSACK-AKELEY - Jill McGowan: gro.sloohcsahw|nawogcmllij#gro.sloohcsahw|nawogcmllij
South Group
Leader: Brandon Otway and Beka Swisher
BERTHA-HEWITT - Lisa Wick: su.nm.21k.def|kciwl#su.nm.21k.def|kciwl
BROWERVILLE - Lisa Wick: su.nm.21k.def|kciwl#su.nm.21k.def|kciwl
LITTLE FALLS - Janna Thoma: su.nm.21k.sllafl|amohtj#su.nm.21k.sllafl|amohtj
LONG PRAIRIE-GREY EAGLE - Lisa Wick: su.nm.21k.def|kciwl#su.nm.21k.def|kciwl
PIERZ - Beka Swisher: su.nm.21k.etatsdim|rehsiwsb#su.nm.21k.etatsdim|rehsiwsb
ROYALTON - Beka Swisher: su.nm.21k.etatsdim|rehsiwsb#su.nm.21k.etatsdim|rehsiwsb
STAPLES-MOTLEY - Lisa Wick: su.nm.21k.def|kciwl#su.nm.21k.def|kciwl and Kathy Johnson: su.nm.21k.0712dsi|nosnhoj.yhtak#su.nm.21k.0712dsi|nosnhoj.yhtak
SWANVILLE - Beka Swisher: su.nm.21k.etatsdim|rehsiwsb#su.nm.21k.etatsdim|rehsiwsb
UPSALA - Beka Swisher: su.nm.21k.etatsdim|rehsiwsb#su.nm.21k.etatsdim|rehsiwsb
Region 6E
Leader: Jodi Wambeke: su.nm.21k.ramlliw|jekebmaw#su.nm.21k.ramlliw|jekebmaw
A.C.G.C. - Lissa Borchert: gro.snoclafcgca|ltrehcroB#gro.snoclafcgca|ltrehcroB
BIRD ISLAND-OLIVIA-LAKE LILLIAN - Lindsey Rengel: su.nm.21k.dlob|legner.yesdnil#su.nm.21k.dlob|legner.yesdnil
BUFFALO LAKE-HECTOR - Jody Weispfennig: su.nm.21k.hlb|ginnefpsiewj#su.nm.21k.hlb|ginnefpsiewj
EDEN VALLEY-WATKINS - Amanda Meierhofer: su.nm.21k.wve|refohreiema#su.nm.21k.wve|refohreiema
GLENCOE-SILVER LAKE - Tamera Zajicek: su.nm.21k.lsg|kecijaZJT#su.nm.21k.lsg|kecijaZJT
HUTCHINSON - Mary Myers-Reinarts: gro.324dsi|stranier-sreym.yram#gro.324dsi|stranier-sreym.yram
LESTER PRAIRIE - Helen Lester: su.nm.21k.pl|retsel#su.nm.21k.pl|retsel
LITCHFIELD - Aimee Gabrielson: gro.564dsi|nosleirbaga#gro.564dsi|nosleirbaga
NEW LONDON-SPICER - Jennifer Hellickson: su.nm.21k.sln|jnoskcilleh#su.nm.21k.sln|jnoskcilleh
RENVILLE COUNTY WEST - Katie Dahl: su.nm.21k.wcr|lhadk#su.nm.21k.wcr|lhadk
WILLMAR PUBLIC - Jodi Wambeke: su.nm.21k.ramlliw|jekebmaw#su.nm.21k.ramlliw|jekebmaw
Region 6W
Leader:
BENSON - Chrysees Forbord: su.nm.21k.nosneb|drobrofc#su.nm.21k.nosneb|drobrofc
CANBY - Ryan Arndt: gro.srecnalybnac|tdnra.nayr#gro.srecnalybnac|tdnra.nayr
CLINTON-GRACEVILLE-BEARDSLEY - Heidi Basta: su.nm.21k.ellivecarg|atsabh#su.nm.21k.ellivecarg|atsabh
DAWSON-BOYD - Kassi Albertson: su.nm.21k.ybwd|lissak#su.nm.21k.ybwd|lissak
KERKHOVEN-MURDOCK-SUNBURG - Becky Carlson: su.nm.21k.smk|noslracr#su.nm.21k.smk|noslracr
LAC QUI PARLE VALLEY - Zach Stelter: gro.vpql|retletsz#gro.vpql|retletsz
M.A.C.C.R.A.Y. - Kristine Klosterboer: su.nm.21k.yarccam|kreobretsolk#su.nm.21k.yarccam|kreobretsolk
MONTEVIDEO - Peggy Knutson: gro.sloohcsoedivetnom|kyggep#gro.sloohcsoedivetnom|kyggep
ORTONVILLE - Kari Dorry: su.nm.21k.ellivnotro|yrrod.irak#su.nm.21k.ellivnotro|yrrod.irak
YELLOW MEDICINE EAST - Keisha Louwagie: gro.0912dsi|eigawuolk#gro.0912dsi|eigawuolk
Region 7E
Leader: Carrie Sell: gro.sloohcsarom|llesc#gro.sloohcsarom|llesc
BRAHAM - Lori Auers: su.nm.21k.maharb|sreual#su.nm.21k.maharb|sreual
CAMBRIDGE-ISANTI - Kim Goodmanson: su.nm.21k.egdirbmac|nosnamdoogk#su.nm.21k.egdirbmac|nosnamdoogk
CHISAGO LAKES - Carmen Woeltge: gro.4412dsi|egtleowc#gro.4412dsi|egtleowc
EAST CENTRAL - Jennie Carlin: su.nm.21k.lartnectsae|nilracj#su.nm.21k.lartnectsae|nilracj
HINCKLEY-FINLAYSON - Bonnie Scullard: gro.5612dsi|drallucsb#gro.5612dsi|drallucsb
ISLE - Jennifer Ernest: su.nm.21k.elsi|tsenrej#su.nm.21k.elsi|tsenrej
MILACA - Meghan Hermanson: su.nm.21k.acalim|nosnamreh.nahgem#su.nm.21k.acalim|nosnamreh.nahgem
MORA - Carrie Sell: gro.sloohcsarom|llesc#gro.sloohcsarom|llesc
NORTH BRANCH - Erica Bjerketvedt: su.nm.21k.hcnarbhtron|tdevtekrejbe#su.nm.21k.hcnarbhtron|tdevtekrejbe
OGILVIE - Trisha Kotsmith: su.nm.21k.eivligo|htimstokt#su.nm.21k.eivligo|htimstokt
ONAMIA - Krissy Martin: su.nm.21k.aimano|nitramk#su.nm.21k.aimano|nitramk
PINE CITY - Brietta Clementson: gro.875dsi|nostnemelcb#gro.875dsi|nostnemelcb
PRINCETON - Stefanie Middendorf: gro.774dsi|frodneddim.einafets#gro.774dsi|frodneddim.einafets
RUSH CITY - Sara Sieling: su.nm.21k.ytichsur|gnileiss#su.nm.21k.ytichsur|gnileiss
WILLOW RIVER - Chasiti Balut: gro.775dsi|tulabc#gro.775dsi|tulabc
Region 7W
North & West Group
Leader: Erin Tronbak: su.nm.21k.irocor|ekabnort#su.nm.21k.irocor|ekabnort
ALBANY - Kristy Yurczyk: gro.547tcirtsid|kyzcruyK#gro.547tcirtsid|kyzcruyK
BELGRADE-BROOTEN-ELROSA - Josie Dingman: gro.sraugajebb|nnamgnidj#gro.sraugajebb|nnamgnidj
FOLEY - Lori Steen: gro.15dsi.sppa|neetsl#gro.15dsi.sppa|neetsl
HOLDINGFORD - Kendra Posch: gro.837dsi|hcsop.ardnek#gro.837dsi|hcsop.ardnek
KIMBALL - Kate Simon: su.nm.21k.llabmik|nomis.etak#su.nm.21k.llabmik|nomis.etak
MELROSE - Kelly Neu: gro.047dsi|uenk#gro.047dsi|uenk
PAYNESVILLE - Kris O'Brien: gro.147dsi|neirbok#gro.147dsi|neirbok
ROCORI - Erin Tronbak: su.nm.21k.irocor|ekabnort#su.nm.21k.irocor|ekabnort
SARTELL-ST. STEPHEN - Julie Thom: gro.847dsi|moht.eiluj#gro.847dsi|moht.eiluj
SAUK CENTRE - Amy Millard: gro.347dsi|drallim.yma#gro.347dsi|drallim.yma
SAUK RAPIDS-RICE - Sue Paasch: gro.74dsi|hcsaap.eus#gro.74dsi|hcsaap.eus
ST. CLOUD - Kate Flynn: gro.247dsi|nnylf.etak#gro.247dsi|nnylf.etak
South & East Group
Leader: Barbara Eckberg: gro.sloohcsmhb|grebkceb#gro.sloohcsmhb|grebkceb
ANNANDALE - Heather Wirth: gro.678dsi|htriwh#gro.678dsi|htriwh
BECKER - Sue Hiltner: gro.627dsi|rentlihs#gro.627dsi|rentlihs
BIG LAKE - Sarah Fritsch: gro.sloohcsekalgib|hcstirf.s#gro.sloohcsekalgib|hcstirf.s
BUFFALO-HANOVER-MONTROSE - Jennifer Greenhagen: gro.sloohcsmhb|negahneergj#gro.sloohcsmhb|negahneergj
DASSEL-COKATO - Angela Smith: su.nm.21k.cd|htims.alegna#su.nm.21k.cd|htims.alegna
DELANO - Dawn Hilgers: gro.sloohcsonaled|sreglih.nwad#gro.sloohcsonaled|sreglih.nwad
ELK RIVER - Kristen Nelson: gro.827dsi|noslen.netsirk#gro.827dsi|noslen.netsirk
HOWARD LAKE-WAVERLY-WINSTED - Ellen Uter: su.nm.21k.wwlh|retue#su.nm.21k.wwlh|retue
MAPLE LAKE - Tana Fobbe: su.nm.21k.ekalelpam|tebbof#su.nm.21k.ekalelpam|tebbof
MONTICELLO - Jenifer Johnson: su.nm.21k.ollecitnom|nosnhoj.refinej#su.nm.21k.ollecitnom|nosnhoj.refinej
ROCKFORD - Tiffany Reinhard: su.nm.21k.drofkcor|tdrahnier#su.nm.21k.drofkcor|tdrahnier
ST. MICHAEL-ALBERTVILLE - Jane Helgestad: su.nm.21k.amts|henaj#su.nm.21k.amts|henaj
Region 8
North Group
Leader: Amber Beadell: gro.046dsi|lledaeb.rebma#gro.046dsi|lledaeb.rebma
CEDAR MOUNTAIN - Emily Dahmes: gro.tmradec|semhade#gro.tmradec|semhade
HENDRICKS - Paul Chick: gro.204dsi|kcihc.luap#gro.204dsi|kcihc.luap
IVANHOE - Patricia Lindeman: gro.sloohcseohnavi|namednil.aicirtap#gro.sloohcseohnavi|namednil.aicirtap
LAKE BENTON - Deb Rouge: su.nm.21k.bl|eguor.bed#su.nm.21k.bl|eguor.bed
LAKEVIEW - Diana Foy: moc.7612weivekal|yofanaid#moc.7612weivekal|yofanaid
LYND - Briana Williams: gro.loohcsdnyl|smailliw.anairb#gro.loohcsdnyl|smailliw.anairb
MARSHALL - Tiffany Teske: su.nm.21k.llahsram|ekset.ynaffiT#su.nm.21k.llahsram|ekset.ynaffiT
MILROY - Melissa Kuehn: gro.sloohcsyorlim|nheuK.assileM#gro.sloohcsyorlim|nheuK.assileM
MINNEOTA - Melinda Sticklestad: gro.sloohcsatoennim|datselkits.adnilem#gro.sloohcsatoennim|datselkits.adnilem
REDWOOD AREA - Kara Kuehn: moc.sloohcsaeradoowder|nheukk#moc.sloohcsaeradoowder|nheukk and Erin Nelson: moc.sloohcsaeradoowder|noslene#moc.sloohcsaeradoowder|noslene
RTR - Cristy Olsen: gro.sloohcsrtr|neslo.ytsirc#gro.sloohcsrtr|neslo.ytsirc
TRACY AREA - Kari Landuyt: su.nm.21k.ycart|ktyudnal#su.nm.21k.ycart|ktyudnal
WABASSO - Amber Beadell: gro.046dsi|lledaeb.rebma#gro.046dsi|lledaeb.rebma
South Group
Leader: Amber Lessman: moc.sloohcsccj|namsseL.rebmA#moc.sloohcsccj|namsseL.rebmA
ADRIAN - Lexi Lynn: ten.115dsi|nnyl.l#ten.115dsi|nnyl.l
EDGERTON - Amber Brands: moc.cilbupnotregde|sdnarba#moc.cilbupnotregde|sdnarba
ELLSWORTH - Jennifer Gaul: gro.mtnm.htrowslle|luag.refinnej#gro.mtnm.htrowslle|luag.refinnej
FULDA - Alice Spartz: gro.505dsi|ztraps.ecila#gro.505dsi|ztraps.ecila
HERON LAKE-OKABENA - Paul Bang: gro.033dsi|gnab.luaP#gro.033dsi|gnab.luaP
HILLS-BEAVER CREEK - Macy Ellingson: ten.176dsi|nosgnille.m#ten.176dsi|nosgnille.m
JACKSON COUNTY CENTRAL - Amber Lessman: moc.sloohcsccj|namsseL.rebmA#moc.sloohcsccj|namsseL.rebmA
LUVERNE - Lisa Nath: ten.4812dsi|htan.il#ten.4812dsi|htan.il
MOUNTAIN LAKE - Laurie Bartsch: su.nm.21k.ekalniatnuom|hcstrabl#su.nm.21k.ekalniatnuom|hcstrabl
MURRAY COUNTY CENTRAL - Samantha Wynia: gro.mtnm.ccm|ainyw_ahtnamas#gro.mtnm.ccm|ainyw_ahtnamas
PIPESTONE AREA - Dawn Samuelson: su.nm.21k.sap|nosleumas.nwad#su.nm.21k.sap|nosleumas.nwad
RED ROCK CENTRAL - Kathy Wacker: gro.tencrr|rekcaw#gro.tencrr|rekcaw
ROUND LAKE-BREWSTER - Dawn Haberman: gro.7092dsi|namrebah.nwad#gro.7092dsi|namrebah.nwad
WESTBROOK-WALNUT GROVE - KaLia Lor: gro.sloohcsgww|cafrol#gro.sloohcsgww|cafrol
WINDOM - Angela Geesman: moc.771dsi|namseega#moc.771dsi|namseega
WORTHINGTON - Melanie Kuhl: ten.815dsi|lhuK.einaleM#ten.815dsi|lhuK.einaleM
Region 9
North Group
Leader: Betty Uehling, New Ulm: su.nm.21k.mluwen|gnilheub#su.nm.21k.mluwen|gnilheub
CLEVELAND - Ashley Genelin: gro.193dsi|yelhsa.nileneg#gro.193dsi|yelhsa.nileneg
COMFREY - Kirsten Hutchison: gro.mtnm.yerfmoc|nosihctuhk#gro.mtnm.yerfmoc|nosihctuhk
G.F.W - Tonia Schiro: su.nm.21k.wfg|orihcs.ainot#su.nm.21k.wfg|orihcs.ainot
LAKE CRYSTAL-WELLCOME MEMORIAL - Alisha Prange: su.nm.21k.1702dsi|egnarpa#su.nm.21k.1702dsi|egnarpa
LESUEUR-HENDERSON - Catherine Goettl: gro.7932dsi|ltteogc#gro.7932dsi|ltteogc
MANKATO - Katie Gag: su.nm.21k.77dsi|1gagk#su.nm.21k.77dsi|1gagk
NEW ULM - Betty Uehling: su.nm.21k.mluwen|gnilheub#su.nm.21k.mluwen|gnilheub
NICOLLET - Carrie Hoffman: su.nm.21k.705dsi|namffoh.eirrac#su.nm.21k.705dsi|namffoh.eirrac
SIBLEY EAST - Jennifer Strack: gro.tsaeyelbis|kcarts.refinnej#gro.tsaeyelbis|kcarts.refinnej
SLEEPY EYE - Pat Stevermer: gro.mtnm.eyeypeels|remrevets.tap#gro.mtnm.eyeypeels|remrevets.tap
SPRINGFIELD - Jan Simonsen: moc.liamg|42nesnomis.tenaj#moc.liamg|42nesnomis.tenaj
ST. CLAIR - Nadine Holland: gro.senolcycrialcts|dnallohn#gro.senolcycrialcts|dnallohn
ST. PETER - Ytive Prafke: gro.sloohcsretepts|ekfarpy#gro.sloohcsretepts|ekfarpy
TRI-CITY UNITED - Kristin Schlingman: su.5092uct|namgnilhcsK#su.5092uct|namgnilhcsK
WATERVILLE-ELYSIAN-MORRISTOWN - Alyssa Hanson: su.nm.21k.mew|nosnaha#su.nm.21k.mew|nosnaha
South Group
Leader: Carrie Morris: su.nm.21k.acesaw|crom#su.nm.21k.acesaw|crom
BLUE EARTH - Sue Vogelsang: su.nm.21k.htraeeulb.saeb|gnaslegovs#su.nm.21k.htraeeulb.saeb|gnaslegovs
BUTTERFIELD - Michelle Friesen: gro.048dsi|neseirfm#gro.048dsi|neseirfm
FAIRMONT - Lexy Clemetson: su.nm.21k.tnomriaf|nostemelcl#su.nm.21k.tnomriaf|nostemelcl
GRANADA HUNTLEY-EAST CHAIN - Erin Roiger: su.nm.21k.cehg|regior.nire#su.nm.21k.cehg|regior.nire
JANESVILLE-WALDORF-PEMBERTON - Lisa Schroeder: gro.5382dsi|redeorhcsl#gro.5382dsi|redeorhcsl
MADELIA - Traci Henry: gro.738dsi|yrnehicart#gro.738dsi|yrnehicart
MAPLE RIVER - Dusty Drager: gro.5312dsi|regardd#gro.5312dsi|regardd
MARTIN COUNTY WEST - Dianne Armbrust: gro.skcirevamwcm|tsurbmraennaid#gro.skcirevamwcm|tsurbmraennaid
N.R.H.E.G. - Macy Whiteside: su.nm.21k.gehrn|edisetihwm#su.nm.21k.gehrn|edisetihwm
ST. JAMES - Michelle Friesen: gro.048dsi|neseirfm#gro.048dsi|neseirfm
TRUMAN - Jennie Bowers: su.nm.21k.namurt|jsrewob#su.nm.21k.namurt|jsrewob
UNITED SOUTH CENTRAL - Renee O'Rourke: gro.lartnechtuosdetinu|ekruoror#gro.lartnechtuosdetinu|ekruoror
WASECA - Carrie Morris: su.nm.21k.acesaw|crom#su.nm.21k.acesaw|crom
Region 10
East Group
Leader: Heather Millard: su.nm.21k.anoniw|drallim.rehtaeh#su.nm.21k.anoniw|drallim.rehtaeh
BYRON - Ana Maria Van der Laat - su.nm.21k.noryb|taalrednav.airamana#su.nm.21k.noryb|taalrednav.airamana
CALEDONIA - Gretchen Juan: su.nm.21k.spc|nauJ_nehcterg#su.nm.21k.spc|nauJ_nehcterg
CHATFIELD - Angie Grant: moc.sloohcsdleiftahc|tnarga#moc.sloohcsdleiftahc|tnarga
DOVER-EYOTA - Kim Schlueter: gro.sloohcsed|reteulhcsylrebmik#gro.sloohcsed|reteulhcsylrebmik
FILLMORE CENTRAL - Heather Stockdale: su.nm.21k.8912dsi|eladkcots.rehtaeh#su.nm.21k.8912dsi|eladkcots.rehtaeh
HOUSTON - Jamie Woodard: su.492sph|dradoow.eimaj#su.492sph|dradoow.eimaj
KINGSLAND - Alyssa Humpal: gro.7312dnalsgnik|assyla.lapmuh#gro.7312dnalsgnik|assyla.lapmuh
LA CRESCENT-HOKAH - Karn Schwartzhoff: su.nm.21k.003dsi|ffohztrawhcs.nrak#su.nm.21k.003dsi|ffohztrawhcs.nrak
LAKE CITY - Mary Schumacher: su.nm.21k.ytic-ekal|rehcamuhcsm#su.nm.21k.ytic-ekal|rehcamuhcsm
LANESBORO - James Semmen: moc.sloohcsorobsenal|nemmessemaj#moc.sloohcsorobsenal|nemmessemaj
LEWISTON-ALTURA - Vicky Greden: su.nm.21k.tlawel|nedergv#su.nm.21k.tlawel|nedergv
MABEL-CANTON - Amy Hoscheit: gro.notnaclebam|tiehcsoha#gro.notnaclebam|tiehcsoha
PLAINVIEW-ELGIN-MILLVILLE - Jody Schwarzhoff: su.nm.21k.9982dsi|ffohzrawhcsj#su.nm.21k.9982dsi|ffohzrawhcsj
ROCHESTER - Erica Schumacher: gro.sloohcsretsehcor|rehcamuhcsre#gro.sloohcsretsehcor|rehcamuhcsre
RUSHFORD-PETERSON - Heather Grigg: moc.sloohcsp-r|ggirgrehtaeh#moc.sloohcsp-r|ggirgrehtaeh
SPRING GROVE - Bethany Bergsgaard: su.nm.21k.evorggnirps|draagsgreb.ynahteb#su.nm.21k.evorggnirps|draagsgreb.ynahteb
ST. CHARLES - Julie Siebenaler: su.nm.21k.shcs|relanebeisj#su.nm.21k.shcs|relanebeisj
STEWARTVILLE - Brianna O'Brien: gro.sregitdss|neirbo.annairb#gro.sregitdss|neirbo.annairb
WABASHA-KELLOGG - Bridget Hoffman: gro.snoclafkw|namffohb#gro.snoclafkw|namffohb
WINONA AREA - Heather Millard: su.nm.21k.anoniw|drallim.rehtaeh#su.nm.21k.anoniw|drallim.rehtaeh
ZUMBROTA-MAZEPPA - Megan Anderson: su.nm.21k.hcsmz|anagem#su.nm.21k.hcsmz|anagem
West Group
Leader: Sara Line: gro.sloohcsdleifhtron|enils#gro.sloohcsdleifhtron|enils
ALBERT LEA - Lisa Ferns: gro.sloohcsla|snref.asil#gro.sloohcsla|snref.asil
ALDEN-CONGER - Nicole Weigel: su.242ca|legiewn#su.242ca|legiewn
AUSTIN - Amy Goette: su.nm.21k.nitsua|etteog.yma#su.nm.21k.nitsua|etteog.yma
BLOOMING PRAIRIE - Laura Beckel: su.nm.21k.smossolb|lekcebl#su.nm.21k.smossolb|lekcebl
CANNON FALLS - Barb Monroe: su.nm.21k.fc|brab.eornom#su.nm.21k.fc|brab.eornom
FARIBAULT - Olivia Sage: su.nm.21k.tluabiraf|egaso#su.nm.21k.tluabiraf|egaso
GLENVILLE-EMMONS - Ryan Short: moc.sloohcseg|rtrohs#moc.sloohcseg|rtrohs (No ECFE program)
GOODHUE - Wendie Christianson: su.nm.21k.euhdoog|nosnaitsirhcw#su.nm.21k.euhdoog|nosnaitsirhcw
GRAND MEADOW - Paige Ulwelling: su.nm.21k.mg|gnillewlup#su.nm.21k.mg|gnillewlup
HAYFIELD - Tiffany Paulson: su.nm.21k.dleifyah|nosluapynaffit#su.nm.21k.dleifyah|nosluapynaffit (No ECFE program)
KASSON-MANTORVILLE - Emily Hansen: su.nm.21k.stemok|nesnah.e#su.nm.21k.stemok|nesnah.e
KENYON-WANAMINGO - Amy Belcher: su.nm.21k.wk|rehcleba#su.nm.21k.wk|rehcleba
LEROY - Diane Whalen: su.nm.21k.yorel|nelahwd#su.nm.21k.yorel|nelahwd
LYLE - Julie Ruis: su.nm.21k.elyl|siurj#su.nm.21k.elyl|siurj
MEDFORD - Angie Bierlen: su.nm.21k.drofdem|nelreiba#su.nm.21k.drofdem|nelreiba
NORTHFIELD - Sara Line: gro.sloohcsdleifhtron|enils#gro.sloohcsdleifhtron|enils
OWATONNA - Debbie McDermott-Johnson: su.nm.21k.annotawo|nosnhoj-ttomredcmd#su.nm.21k.annotawo|nosnhoj-ttomredcmd
PINE ISLAND - Kelly Barker: su.nm.21k.dnalsienip|rekrabk#su.nm.21k.dnalsienip|rekrabk
RED WING - Brittni Kuehl: gro.spwr|lheukab#gro.spwr|lheukab
SOUTHLAND - Laura Stroup: su.nm.21k.005dsi|puortsl#su.nm.21k.005dsi|puortsl
TRITON - Amanda Vermilyea: su.nm.21k.notirt|aeylimreva#su.nm.21k.notirt|aeylimreva
Region 11
North & East Group
Leader: Sarah Holmboe: su.sloohcsha|eobmloh.haras#su.sloohcsha|eobmloh.haras
ANOKA-HENNEPIN - Tricia Weber: su.sloohcsha|rebeW.aicirT#su.sloohcsha|rebeW.aicirT
CENTENNIAL - Cori Sendle: gro.21dsi|eldnesc#gro.21dsi|eldnesc
FOREST LAKE - Bethany Hardy: gro.sloohcsalf|ydrahb#gro.sloohcsalf|ydrahb
MAHTOMEDI - Stephanie Berwald: ten.238dsi|dlawreb.einahpets#ten.238dsi|dlawreb.einahpets
MOUNDS VIEW - Barb Schochenmaier : gro.sloohcsweivsdnuom|reiamnehcohcs.arbrab#gro.sloohcsweivsdnuom|reiamnehcohcs.arbrab
NORTH ST. PAUL-MAPLEWOOD - Heather Sanders: gro.226dsi|srednaSH#gro.226dsi|srednaSH; Tracy Tessier: gro.226dsi|reissett#gro.226dsi|reissett
ROSEVILLE - Tamy Reese: gro.326dsi|eseer.ymat#gro.326dsi|eseer.ymat
SOUTH ST. PAUL - Jeanne Zehnder: gro.sppss|rednhezj#gro.sppss|rednhezj
SOUTH WASHINGTON COUNTY - Joyce Beaird: gro.ochsawos|driaebj#gro.ochsawos|driaebj
SPRING LAKE PARK - Angela Vokac: gro.61tcirtsiD|cakoVA#gro.61tcirtsiD|cakoVA
ST. FRANCIS - Jennifer Dupre: gro.51dsi|erpud.refinnej#gro.51dsi|erpud.refinnej
ST. PAUL - Jordan Zahrte: gro.spps|etrhaZ.nadroJ#gro.spps|etrhaZ.nadroJ
STILLWATER - Amy Berge: gro.sloohcsretawllits|aegreb#gro.sloohcsretawllits|aegreb
WEST ST. PAUL-MENDOTA HTS.-EAGAN - Laurie Hume: gro.791dsi|emuh.eirual#gro.791dsi|emuh.eirual
WHITE BEAR LAKE - Darcy Rodriguez: gro.426dsi|zeugirdor.ycrad#gro.426dsi|zeugirdor.ycrad
South Group
Leader: Heather Sanders: gro.226dsi|srednash#gro.226dsi|srednash
BELLE PLAINE - Courtney Burr: su.nm.21k.enialpelleb|rrubc#su.nm.21k.enialpelleb|rrubc
BURNSVILLE-EAGAN-SAVAGE - Cynthia Sampers: gro.191dsi|srepmasc#gro.191dsi|srepmasc
FARMINGTON - Tresa Washburn: su.nm.21K.notgnimraf|nrubhsawt#su.nm.21K.notgnimraf|nrubhsawt
HASTINGS - Angie McGinnis: gro.002dsi|sinnigcma#gro.002dsi|sinnigcma
INVER GROVE HEIGHTS - Lora Lambert: gro.991dsi|trebmaL.aroL#gro.991dsi|trebmaL.aroL
JORDAN - Jenna Wendorff: gro.717dsi|ffrodnewj#gro.717dsi|ffrodnewj
LAKEVILLE - Molly Dexter: gro.491dsi|retxeD.ylloM#gro.491dsi|retxeD.ylloM
NEW PRAGUE AREA - Mary Bartusek: gro.127dsi|kesutrabam#gro.127dsi|kesutrabam
PRIOR LAKE-SAVAGE AREA - Erin Metoxen: su.nm.21k.egavas-ekalroirp|nexoteme#su.nm.21k.egavas-ekalroirp|nexoteme
RANDOLPH - Matt Rutledge: gro.591tcirtsid|megdeltur#gro.591tcirtsid|megdeltur
ROSEMOUNT-APPLE VALLEY-EAGAN - Jenna Ruble: gro.691tcirtsid|elbuR.anneJ#gro.691tcirtsid|elbuR.anneJ
SHAKOPEE - Marijean Storlie: su.nm.21k.eepokahs|eilrotsm#su.nm.21k.eepokahs|eilrotsm
West Group
Leader: Tiffany Grams Farkas: su.nm.21k.rpnede|sakrafsmarg_ynaffit#su.nm.21k.rpnede|sakrafsmarg_ynaffit
BLOOMINGTON - Sarah Moline: gro.172dsi|1eniloms#gro.172dsi|1eniloms
BROOKLYN CENTER - Ama Odoom: gro.682sccb|moodOA#gro.682sccb|moodOA
CENTRAL PUBLIC SCHOOL DISTRICT - Sue Forster: gro.801dsi|retsrofs#gro.801dsi|retsrofs
COLUMBIA HEIGHTS - Karissa Ouren: su.nm.21k.sthgiehloc|kneruo#su.nm.21k.sthgiehloc|kneruo
EASTERN CARVER COUNTY: Danielle Fields: gro.211tcirtsid|DsdleiF#gro.211tcirtsid|DsdleiF
EDEN PRAIRIE - Judy Doran: gro.rpnede|naroD_yduJ#gro.rpnede|naroD_yduJ; Tiffany Grams Farkas: su.nm.21k.rpnede|sakrafsmarg_ynaffit#su.nm.21k.rpnede|sakrafsmarg_ynaffit
EDINA - Leah Byrd: gro.sloohcsanide|dryB.haeL#gro.sloohcsanide|dryB.haeL
FRIDLEY - Lila Mapp: su.nm.21k.yeldirf|ppam.ailelid#su.nm.21k.yeldirf|ppam.ailelid (ECFE)
HOPKINS - Sara Chovan: gro.sloohcssnikpoh|navohC.araS#gro.sloohcssnikpoh|navohC.araS
MINNEAPOLIS - Stacey Joyner: su.nm.21k.slpm|renyoJ.yecatS#su.nm.21k.slpm|renyoJ.yecatS and Elizabeth Fields: su.nm.21k.slpm|sdleiF.htebazilE#su.nm.21k.slpm|sdleiF.htebazilE
MINNETONKA - Molly Bahneman: gro.sloohcsaknotennim|namenhaB.ylloM#gro.sloohcsaknotennim|namenhaB.ylloM
ORONO - Kaela Gallup: su.nm.21k.onoro|pullag.aleak#su.nm.21k.onoro|pullag.aleak
OSSEO - Kari Sawyer: gro.972tcirtsid|kreywas#gro.972tcirtsid|kreywas
RICHFIELD - Jenelle Bullen: gro.nmspr|nellub.ellenej#gro.nmspr|nellub.ellenej
ROBBINSDALE - Emilie Levinson : gro.eladr|nosnivel_eilimE#gro.eladr|nosnivel_eilimE
ST. ANTHONY-NEW BRIGHTON - Ann-Marie Fischer: gro.282dsi|rehcsifa#gro.282dsi|rehcsifa
ST. LOUIS PARK - Erika Scott: gro.sloohcspls|akire.ttocs#gro.sloohcspls|akire.ttocs
WACONIA - Laura Jaede: gro.011dsi|edeajl#gro.011dsi|edeajl
WATERTOWN-MAYER - Susie Retterath: su.nm.21k.mw|htaretters#su.nm.21k.mw|htaretters
WAYZATA - Michele Bedor: gro.sloohcsatazyaw|rodeb.elehcim#gro.sloohcsatazyaw|rodeb.elehcim
WESTONKA - Sarah Grimm: su.nm.21k.aknotsew|smmirg#su.nm.21k.aknotsew|smmirg
Regional Groups - PARENTING EDUCATION COLLABORATIVES
- Introduction
- Region 1
- Region 2
- Region 3
- Region 4
- Region 5
- Region 6E
- Region 6W
- Region 7E
- Region 7W
- Region 8
- Region 9
- Region 10
- Region 11
Introduction
The overall purpose of the Parenting Education Collaboratives is to enhance the practice and effectiveness of parent and family education. The collaboratives focus on issues relevant to practitioners, programs, and the field of parenting education. Functions of the committee include activities like advising on guidance, policies, and professional development. The collaboratives also serve to enhance communication between the field and MDE. The purpose of the collaboratives is to build and support an infrastructure that enables family professionals to connect, build collegial relationships, and learn from each other in order to advance the practice of providing educational services and support to families.
Region 1
North Group
Leader:
KITTSON CENTRAL
TRI-COUNTY
GRYGLA PUBLIC
MARSHALL COUNTY CENTRAL
STEPHEN-ARGYLE CENTRAL
WARREN-ALVARADO-OSLO
GOODRIDGE
LANCASTER
THIEF RIVER FALLS
BADGER PUBLIC
GREENBUSH-MIDDLE RIVER
ROSEAU
WARROAD
South Group
Leader:
ADA-BORUP
NORMAN COUNTY EAST
NORMAN COUNTY WEST
CLIMAX
CROOKSTON
EAST GRAND FORKS
FERTILE-BELTRAMI
FISHER
FOSSTON
WIN-E-MAC
RED LAKE COUNTY CENTRAL
RED LAKE FALLS
Region 2
North Group
Leader: Cailee Furer - ten.13dsi|reruf_eeliac#ten.13dsi|reruf_eeliac
BEMIDJI
BLACKDUCK
KELLIHER
RED LAKE
LAKE OF THE WOODS
South Group
Leader: Cailee Furer - ten.13dsi|reruf_eeliac#ten.13dsi|reruf_eeliac
BAGLEY
CLEARBROOK-GONVICK
LAPORTE
NEVIS
PARK RAPIDS
MAHNOMEN
WAUBUN
Region 3
East Group
Leader:
COOK COUNTY
LAKE SUPERIOR
CHISHOLM
DULUTH
ELY
EVELETH-GILBERT
FLOODWOOD
HERMANTOWN
HIBBING
MESABI EAST
MOUNTAIN IRON-BUHL
NETT LAKE
PROCTOR
ST. LOUIS COUNTY
VIRGINIA
South Group
Leader:
AITKIN
HILL CITY
MCGREGOR
BARNUM
CARLTON
CLOQUET
CROMWELL-WRIGHT
ESKO
MOOSE LAKE
WRENSHALL
West Group
Leader:
DEER RIVER
GRAND RAPIDS
GREENWAY
NASHWAUK-KEEWATIN
INTERNATIONAL FALLS
LITTLEFORK-BIG FALLS
SOUTH KOOCHICHING
Region 4
North Group
Leader:
DETROIT LAKES
FRAZEE-VERGAS
LAKE PARK AUDUBON
PINE POINT
BARNESVILLE
CYRUS
DILWORTH-GLYNDON-FELTON
HAWLEY
MOORHEAD
BATTLE LAKE
FERGUS FALLS
NEW YORK MILLS
PARKERS PRAIRIE
PELICAN RAPIDS
PERHAM
ULEN-HITTERDAL
UNDERWOOD
BRECKENRIDGE
HERMAN-NORCROSS
ROTHSAY
South Group
Leader:
ALEXANDRIA
BRANDON
EVANSVILLE
OSAKIS
ASHBY
WEST CENTRAL AREA
HENNING
MINNEWASKA
CHOKIO-ALBERTA
HANCOCK
MORRIS
BROWNS VALLEY.
WHEATON AREA
CAMPBELL-TINTAH
Region 5
North Group
Leader:
CASS LAKE-BENA
NORTHLAND COMMUNITY
PILLAGER
PINE RIVER-BACKUS
WALKER-HACKENSACK-AKELEY
BRAINERD
CROSBY-IRONTON
PEQUOT LAKES
MENAHGA
SEBEKA
VERNDALE
WADENA-DEER CREEK
South Group
Leader:
LITTLE FALLS
PIERZ
ROYALTON
SWANVILLE
UPSALA
BERTHA-HEWITT
BROWERVILLE
EAGLE VALLEY
LONG PRAIRIE-GREY EAGLE
STAPLES-MOTLEY
Region 6E
6E
Leader:
NEW LONDON-SPICER
WILLMAR PUBLIC
GLENCOE-SILVER LAKE
HUTCHINSON
LESTER PRAIRIE
A.C.G.C.
EDEN VALLEY-WATKINS
LITCHFIELD
BIRD ISLAND-OLIVIA-LAKE LILLIAN
BUFFALO LAKE-HECTOR
RENVILLE COUNTY WEST SCHOOL DIST.
Region 6W
6W
Leader:
CLINTON-GRACEVILLE-BEARDSLEY
ORTONVILLE
M.A.C.C.R.A.Y.
MONTEVIDEO
DAWSON-BOYD
LAC QUI PARLE VALLEY
BENSON
KERKHOVEN-MURDOCK-SUNBURG
CANBY
YELLOW MEDICINE EAST
Region 7E
7E
Leader:
CHISAGO LAKES
NORTH BRANCH
RUSH CITY
BRAHAM
CAMBRIDGE-ISANTI
MORA
OGILVIE
ISLE
MILACA
ONAMIA
PRINCETON
EAST CENTRAL
HINCKLEY-FINLAYSON
PINE CITY
WILLOW RIVER
Region 7W
North & West Group
Leader:
FOLEY
SAUK RAPIDS
ALBANY
BELGRADE-BROOTEN-ELROSA
HOLDINGFORD
KIMBALL
MELROSE
PAYNESVILLE
ROCORI
SARTELL-ST. STEPHEN
SAUK CENTRE
ST. CLOUD
South & East Group
Leader:
BECKER
BIG LAKE
ELK RIVER
ANNANDALE
BUFFALO
DASSEL-COKATO
DELANO
HOWARD LAKE-WAVERLY-WINSTED
MAPLE LAKE
MONTICELLO
ROCKFORD
ST. MICHAEL-ALBERTVILLE
Region 8
North Group
Leader:
HENDRICKS
IVANHOE
LAKE BENTON
RTR
LAKEVIEW
LYND
MARSHALL
MINNEOTA
TRACY AREA
CEDAR MOUNTAIN
MILROY
REDWOOD AREA
WABASSO
South Group
Leader:
MOUNTAIN LAKE
RED ROCK CENTRAL
WESTBROOK-WALNUT GROVE
WINDOM
HERON LAKE-OKABENA
JACKSON COUNTY CENTRAL
FULDA
MURRAY COUNTY CENTRAL
ADRIAN
ELLSWORTH
ROUND LAKE - BREWSTER
WORTHINGTON
EDGERTON
PIPESTONE AREA
HILLS-BEAVER CREEK
LUVERNE
Region 9
North Group
**Leader:
LAKE CRYSTAL-WELLCOME MEMORIAL
MANKATO
ST. CLAIR
COMFREY
NEW ULM
SLEEPY EYE
SPRINGFIELD
CLEVELAND
LESUEUR-HENDERSON
TRI-CITY UNITED
WATERVILLE-ELYSIAN-MORRISTOWN
NICOLLET
ST. PETER
G.F.W
SIBLEY EAST
South Group
Leader:
MAPLE RIVER
BLUE EARTH
UNITED SOUTH CENTRAL
FAIRMONT
GRANADA HUNTLEY-EAST CHAIN
MARTIN COUNTY WEST
TRUMAN
JANESVILLE-WALDORF-PEMBERTON
N.R.H.E.G.
WASECA
BUTTERFIELD
MADELIA
ST. JAMES
Region 10
East Group
Leader:
FILLMORE CENTRAL
KINGSLAND
LANESBORO
MABEL-CANTON
RUSHFORD-PETERSON
CALEDONIA
HOUSTON
LACRESCENT-HOKAH
SPRING GROVE
BYRON
CHATFIELD
DOVER-EYOTA
ROCHESTER
STEWARTVILLE
LAKE CITY
PLAINVIEW-ELGIN-MILLVILLE
WABASHA-KELLOGG
ZUMBROTA-MAZEPPA
LEWISTON-ALTURA
ST. CHARLES
WINONA AREA
West Group
Leader:
HAYFIELD
KASSON-MANTORVILLE
TRITON
ALBERT LEA
ALDEN-CONGER
GLENVILLE-EMMONS
CANNON FALLS
GOODHUE
KENYON-WANAMINGO
PINE ISLAND
RED WING
AUSTIN
GRAND MEADOW
LEROY
LYLE
SOUTHLAND
FARIBAULT
NORTHFIELD
BLOOMING PRAIRIE
MEDFORD
OWATONNA
Region 11
North & East Group
Leader:
ANOKA-HENNEPIN
CENTENNIAL
SPRING LAKE PARK
ST. FRANCIS
MOUNDS VIEW
NORTH ST PAUL-MAPLEWOOD
ROSEVILLE
SOUTH ST. PAUL
ST. PAUL
WEST ST. PAUL-MENDOTA HTS.-EAGAN
WHITE BEAR LAKE
FOREST LAKE
MAHTOMEDI
SOUTH WASHINGTON COUNTY
STILLWATER
South Group
Leader:
BURNSVILLE-EAGAN-SAVAGE
FARMINGTON
HASTINGS
INVER GROVE HEIGHTS
LAKEVILLE
RANDOLPH
ROSEMOUNT-APPLE VALLEY-EAGAN
BELLE PLAINE
JORDAN
NEW PRAGUE AREA
PRIOR LAKE-SAVAGE AREA
SHAKOPEE
West Group
Leader:
CENTRAL PUBLIC SCHOOL DISTRICT
EASTERN CARVER COUNTY
WACONIA
WATERTOWN-MAYER
BLOOMINGTON
BROOKLYN CENTER
COLUMBIA HEIGHTS
EDEN PRAIRIE
EDINA
FRIDLEY
HOPKINS
MINNEAPOLIS
MINNETONKA
ORONO
OSSEO
RICHFIELD
ROBBINSDALE
ST. ANTHONY-NEW BRIGHTON
ST. LOUIS PARK
WAYZATA
WESTONKA
INFORMATION AND PROJECTS
2020-21 Goals
- Do our best during challenging times.
- Increase MDE support for networking groups.
- Back to basics and plan to leapfrog.
Maps
State Click Here
Metro Click Here
MN Centers of Excellence Regions and Professional Development Facilitators
Click Here
Regional Leaders
The purpose of Regional Leaders is to build regional capacity and enhance communication between the field and MDE.
Since Regional Leaders serve the field in a volunteer capacity, their roles and actions can vary widely between regions. In the least, we ask that you participate in Regional Leader conference calls with MDE (three per year, usually fall, winter, and spring) and forward relevant correspondence to your regional members. Some Regional Leaders also organize meetings where coordinators are able to discuss issues pertinent to their work. MDE is always willing to visit your group.
Below is a list of potential tasks for Regional Leaders:
Potential Tasks
- Create email contact list of all EC coordinators in your region.
- Make sure contacts are updated (e.g. that coordinators know how to update information on ELS directory and MDE-ORG).
- Relay information from MDE Networking Group Leader (i.e., Mike) to coordinators in your region.
- Facilitate communication among/between group members.
- On behalf of group, communicate your needs to MDE.
- Host or organize monthly or quarterly meetings.
- Help determine needs (e.g., technical assistance, professional development, etc.) in your group.
- Host or help organize professional development opportunities.
- Mentor new coordinators or support a culture where new coordinators are mentored.
- Participate in phone conferences and other communication with MDE.
Data Leaders
One of the goals of networking groups is to connect coordinators and build regional and statewide capacity. Another goal of networking groups is to increase communication and collaboration not only among district programs, but also between the state and districts. The data leader in each regional group plays a vital role, especially as we are seeing significant growth in the importance of data to our work and our field/profession.
The role of the data leader(s) may vary from group to group. Below are some tasks that a data leader may perform (note: these are just samples - a data leader, or leaders, may perform one task or many).
- Distribute Schedule of Data Submissions from MDE to group members (e.g. a new coordinator may have questions about what to report and when to report it)
- Survey districts on which software systems are being used for different early childhood functions (billing, attendance, state reporting, etc.). In turn, it may help coordinators to know which districts are using similar systems. Or, it may help to identify which systems best meet the needs of programs.
- Connect coordinators/colleagues to staff in other districts who may be able to help (e.g. technical assistance, professional development, etc.). For example, maybe a district has been excelling at conducting a Community Needs Assessment and another district has been struggling with it.
- Maintain a contact list of who is doing the reporting for each district (collect the back page of the Schedule of Data Submissions). As the importance of early childhood is rapidly gaining attention, it is important to look at the roles and responsibilities for administering the program.
- As new staff come into reporting – support them in connecting with appropriate MDE staff.
- Observe the strengths of different districts approaches – share those strengths with others as questions come up.
- Provide sample data checks districts could do to improve data quality – provide mini-trainings on collections at regional meetings.
- Connect with data leaders from other regions who share similar interests, goals, etc.
- Suggest reports to MDE that would be helpful to local staff based on existing collections.
- Advise software vendors on items that could improve usability/functionality for early childhood representing the region (this might be a cross-region function where data leaders come together).
- Provide technical assistance/guidance on local forms and practices at regional meetings.
- Advise on long range vision for data use and technical assistance.
- A region may decide to have more that one data leader. For example, a district notes that they have a person who is excels with ELSA. To help build capacity within their region, the district invites other districts to visit so they can learn more about ELSA.
2020-21 Goals
- Build regional networking group connections and collaborations.
- Add parenting education and data networking groups.
- Utilize virtual meeting formats to enhance communication.
2016-17 Project
Early Childhood Administrator Knowledge and Competency Framework
The year we will be working collaboratively to create a Knowledge and Competency Framework for early childhood administrators.
The work is aligned with two key resources:
- Core leadership competencies for Minnesota administrative licenses Click Here
- Minnesota’s Knowledge and Competency Framework for Early Childhood Professionals: Working with Preschool-Aged Children in Center and School Programs Click Here
- Another resource that may be helpful is the Professional Standards for Educational Leaders Click Here, from the National Policy Board for Educational Administration
Steps:
- View PPT for project overview Click Here.
- Download spreadsheet Click Here
- Note that the core leadership competencies have already been added to a spreadsheet. They are in black and there is a tab for each area.
- See which area your regional group has been assigned (below).
- Download competency levels Click Here
- Familiarize yourself with the competency levels. They are similar to the levels used in the KCF for early childhood professionals, except tailored to early childhood administrators.
- Our task is to create competencies that show progression from level to level, as EC administrators gain knowledge, skills, and experience.
- It may be helpful to use Bloom's taxonomy as a resource when writing/creating. Click Here or Here
- Make contributions in purple text.
- Save Excel file and send to su.nm.etats|nworb.p.ekim#su.nm.etats|nworb.p.ekim by May 5, 2017.
Assignments:
Core Leadership Competencies for Administrators
A. Leadership (Region 9 North, Region 11 North & East)
B. Organizational Management (Region 7E, Region 9 South)
C. Diversity Leadership (Region 10 West, Region 11 West)
D. Policy and Law (Region 2 North, Region 7W North & West)
E. Political Influence and Governance (Region 2 South, Region 11 South)
F. Communication (Region 1 North, Region 7W South & East)
G. Community Relations (Region 1 South, Region 6E)
H. Curriculum Planning and Development for the Success of All Learners (Region 3 East, Region 10 East)
I. Instructional Management for the Success of All Learners (Region 3 West, Region 10 West)
J. Human Resource Management (Region 3 South, Region 6W)
K. Values and Ethics of Leadership (Region 4 North, Region 8 North)
L. Judgment and Problem Analysis (Region 4 South, Region 8 South)
M. Safety and Security (Region 5 North and South)
Subpart 6: Director of EC and Family Education Competencies
6A. Instructional Leadership (Region 3, Region 6E and 6W, Region 9, Region 11 South & West)
6B. Monitor Student Learning (Region 2, Region 5, Region 8, Region 11 North & East)
6C. EC and Family Programs Leadership (Region 1, Region 4, Region 7E and 7W, Region 10)